Baklava Çeşitleri Nelerdir ?

heading_title

Peki En Lezzetli Baklava Çeşitleri Hangileri?

Osmanlı döneminde savaşlarda kazanılan zaferlerden sonra halka bedava dağıtılan baklava, tarih boyunca birçok millet tarafından sahiplenildi, sahiplenilmeye de devam ediyor.

Ancak bütün deliller onun bir Türk tatlısı olduğunu gösteriyor…

 

Nar gibi kızarmış görüntüsüyle görenlerin iştahını kabartan baklava, hiçbir tatlıya benzemez. Çünkü o, eski kuşak ustaların tabiriyle beş duyuya hitap eden tek tatlıdır. Bu yüzden geçmişten günümüze Türk mutfağının baş tacı olmuştur. Baklava; sofralarımızın tadı, kendi hikâyesini yazdırmış bir kültür ürünüdür. Önemini Türkler tarafından benimsenmiş olmasından alır. Türk coğrafyasındaki gelenek ve görenekler vasıtasıyla zenginleştirilmiştir. Yüzyıllar boyunca bölge bölge yayılarak çeşitlendirilmiştir. Asırlardır Anadolu’da yapılan bu tatlının kökeni çok eskilere, günümüzden dört bin yıl önceye uzanır. Günümüze gelirsek… Bu lezzetli ve doyurucu yiyecek, gelişim tarihi kayıt altına alınmadığından bugün birçok millet tarafından sahipleniliyor. Ancak baklavanın kronolojisi, onun Türkler tarafından keşfedilip geliştirildiğini ispatlıyor.

 

Seydioğlu Baklava'nın 69 yıllık deneyimi pek çok baklava çeşidinde kendini gösteriyor. Tatlı sevenlerin ve gurmelerin de ortak fikri en lezzetli baklavanın ev baklavası olduğu yönünde.

Bunun yanında son zamanlarda oldukça revaçta olan midye baklava, havuç dilimi, şöbiyet, cevizli sultan, çikolatalı baklava ve fıstıklı dolama da tatlı severlerin gözdeleri arasında.